Каплун С. В. Фізичний практикум у класі та вдома. 10 клас ОНЛАЙН

Каплун С. В. Фізичний практикум у класі та вдома. 10 клас/С. В. Каплун, В. Г. Решетняк. — X.: 2007. — 64 е.; іл. — (На допомогу вчителю).

Посібник містить методичні матеріали щодо організації домашніх спостережень, дослідів та лабораторних робіт із фізики для учнів 10-х класів загальноосвітньої школи. Для зручної роботи вчителя з пропонованими матеріалами опис кожного досліду та спостереження супроводжується рекомендаціями щодо виконання, зазначенням мети, очікуваного результату та додаткового творчого завдання.

Інструкції щодо проведення домашніх лабораторних робіт надано у зручній формі.

Посібник адресовано учителям фізики загальноосвітніх навчальних закладів і студентам вищих педагогічних навчальних закладів.

Сьогодні вочевидь нікому не потрібно доводити необхідність домашніх самостійних дослідів і спостережень, які супроводжують вивчення фізики в школі. Про їх значущість написано й сказано вже досить багато. Але, на нашу думку, нинішня увага до такої експериментальної діяльності учнів вдома часто тримається лише на зовнішніх чинниках. Найпоширенішим із них є посилання на нестачу лабораторного обладнання, що в більшості випадків і є причиною звертання до експерименту з «підручними» засобами. Через це вважаємо за доцільне наголосити, що навіть за умови достатньої забезпеченості промисловим обладнанням домашні досліди і спостереження все одно потрібні. Вони відіграють особливу роль у процесі навчання, адже демонструють учням, що фізика не закінчується за дверима шкільного кабінету. Самостійне експериментування й спеціально організовані спостереження підтримують і розвивають потяг до пізнання, формують у школярів науковий стиль мислення.

У цьому посібнику запропоновано домашні досліди, спостереження й лабораторні роботи, які є засобом підтримки вивчення фізики в школі.

Видання містить описи дослідів (спостережень), які супроводжуються вказівками, методичними рекомендаціями щодо їх виконання із зазначенням мети та очікуваного результату — того, що учень має продемонструвати класу (учителеві).

Деякі досліди і спостереження містять творчі завдання, основна мета яких придумати спосіб визначення певної величини або спостерегти за певним явищем (процесом). Зрозуміло, що в таких випадках не йдеться про єдиний правильний варіант розв’язання завдань. Отже, є свобода думок і дій як для учня, так і для вчителя.

У посібнику запропоновано також лабораторн: роботи. Більшість із них не є прямим відображенням програмних робіт, виконуваних у класі. По-перше, вдома це неможливо здійснити через відсутність лабораторного обладнання. А по-друге, і не потрібно, адже цікавіше і корисніше запропонувати учню піти новим шляхом (що відрізняється від традиційного шкільного) у дослідженні певного явища (процесу).

Попри нестандартність домашнього «обладнання» оформлення таких лабораторних робіт багато в чому є традиційним: зазначено тему, мету та зміст роботи, хід виконання, варіанти таблиць для запису результатів і т. п.

До оригінальних (і за формою, і за змістом) лабораторних робіт наводиться стислий коментар для вчителя щодо їх виконання й оформлення.

Слід підкреслити, що пропоновані досліди, спостереження й лабораторні роботи також можуть бути використані для організації альтернативно: експериментальної діяльності у випадках, коли з тих чи інших причин учень не виконував лабораторну роботу в класі (тобто для так називаного домашнього «відпрацьовування» лабораторної роботи).

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наш сайт находят по фразам:

×